Ankara’nın uluslararası düzeydeki okulu Sınav Koleji’nin düzenlediği Düzey Belirleme Sınavı’na geçen yıl olduğu gibi bu yıl da rekor başvuru oldu. 10 bine yakın Ankaralı öğrenci, Sınav Kolejli olmak için ter döktü.

Ankara’da ilklerin ve yeniliklerin okulu olan Sınav Koleji’nin 2013-2014 eğitim öğretim yılı için öğrenci alımı ve burs olanağı sağlamak üzere düzenlediği“Düzey Belirleme Sınavı”na (DBS) Ankara’nın dört bir yanından rekor sayıda başvuru oldu. 4.5.6.7.8.9.10.11 ve 12. Sınıflara öğrenci alımı için düzenlenen sınava 10 bine yakın öğrenci başvurdu. Beş ayrı oturumda gerçekleştirilen sınav 27 Nisan Cumartesi günü yapıldı. Sınav nedeniyle Eskişehir Yolu ve diğer çevre yollarda sabah erken saatlerden itibaren trafik kilitlendi.

Öğrenciler, içeride Sınav Kolejli olmak için yarışırken sınav heyecanını dışarıda yaşayan veliler de okul yerleşkesinde oluşturulan özel alanlarda ağırlandı. Sınav Koleji, ağabey ve ablalarını beklerken gün boyu oyun alanlarında ve hayvanat bahçesinde eğlenen çocukları da unutmayarak miniklere çeşitli hediyeler armağan etti. Ankaralı öğrencilerden yoğun bir talep gören Sınav Koleji Düzey Belirleme Sınavı’nın sonuçları 3 Mayıs Cuma günü www.sinavkoleji.com.tr adresinden açıklanacak.

Sınav barajı, sınava giren öğrencilerin sayısı, başarı durumu ve Sınav Kolejinin kontenjanları dikkate alınarak sınav sonuçlarının değerlendirilmesiyle birlikte kurum tarafından belirlenecek. Sınav sonuçlarına göre yüzde 100 burs için soruların en az yüzde 95’ini, yüzde 75 burs için soruların en az yüzde 85’ini, yüzde 50 burs için soruların en az yüzde 75’ini, yüzde 25 burs için de soruların en az yüzde 65’ini net yapanlardan en yüksek puandan başlanarak sıralama yapılacak.